Zelene grupe traže izvinjenje zbog pretnji koje dolaze od predstavnika industrije otpada

Ekološke organizacije besno su odreagovale i zatražile izvinjenje pošto je predsednik korporativne lobističke grupe zatražio da se oni ˝izoluju˝ iz ključnih pregovora ove nedelje. Ove primedbe su dostavljene putem e-maila, a objavio ih je ENDSEurope, pošto je ustanovljeno da su `ažurirani` propisi o postrojenjima za spaljivanje otpada u nekim segmentima lošiji nego postojeće smernice.

Više od 80 miliona tona otpada se spali svake godine u Evropi, što je nekompatibilno sa ciljem da se što više približimo konceptu ´cirkularne ekonomije´ – gde se sprečava nastajanje otpada, a proizvodi se ponovo upotrebljavaju ili recikliraju. Sagorevanjem otpada oslobađaju se toksične zagađujuće materije koje su štetne po zdravlje ljudi i životnu sredinu.

Izveštaj EEB-ja “Propuštena šansa” otkriva da će predlog o kome će se raspravljati na sastanku ove nedelje samo oslabiti postojeće smernice jer se predlaže povećanje maksimalnih nivoa emisija toksičnih zagađujućih materija. U ovom izveštaju se poziva Evropska komisija da poboljša ovaj nacrt propisa, uključujući tu niže dozvoljene nivoe emisija i uklanjanje fleksibilnosti iz novih propisa koji će biti pravno obavezujući za operatere.

Kada je izveštaj objavljen njegov autor Aliki Kriekouki je rekao: ˝Stanovnici Evrope očekuju da EU ima najviše ekološke standarde, ali i posle 3 godine rada na izmeni propisa o postrojenjima za spaljivanje otpada, dobili smo predlog propisa koji donosi izvestan napredak ali ne uspeva da podstakne razvoj efikasnih, lako dostupnih tehnologija koje bi sprečavale ili minimizovale štetno zagađenje.˝

Ovim predlogom predlaže se podizanje maksimalnih nivoa emisija za okside azota (NOx), živu i prašinu u poređenju sa verzijom istog dokumenta iz 2006. godine. Na primer, maksimalan nivo za opasan neurotoksin kao što je živa se podiže sa 20 na 25 μg/Nm3, uprkost tome što postoje tehnike kojima bi se mogle smanjiti emisije na prvobitno predložen nivo. U izveštaju se navode primeri tri postrojenja koja emituju manje od 0,1 μg/Nm3.

Predstavnici industrije su burno reagovali na objavljivanje ovog izveštaja. Edmund Fleck, predsednik lobističke grupe asocijacije inseneratora otpada ESWET, rekao je u e-mailu upućenom svojim kolegama  da su ekološki aktivisti ˝lagali˝ i sami se ˝diskvalifikovali˝ iz procesa izrade nacrta novih propisa. Prema ENDSEurope, u ovom e-mailu ˝… predlaže se učesnicima ovih pregovora da ˝izoluju˝ predstavnike ekoloških aktivista i ˝jednoglasno se suprotstave˝bilo čemu što oni kažu˝. Fleck je kasnije rekao ENDSEurope da je mail bio ˝ishitren i emotivan˝ i da tu izjavu nije dao kao predsednik ESWET-a.

EEB Industrial Policy menadžer Christian Schaible je rekao: “Ishitrene izjave su najčešće one koje otkrivaju pravo mišljenje pojedinca, tako da je veoma zabrinjavajuće što je prva reakcija gospodina Flecka bila da pokuša da izbaci predstavnike ekoloških udruženja iz pregovora i da dopusti industriji da sama sastavlja svoje propise.˝

Schaible je branio ovaj izveštaj i istakao da bi bilo kakav pokušaj da se isključe ekološke organizacije iz savetodavne grupe osporio legitimitet ovog procesa u kome su oni već nadmašeni u brojnosti od strane industrijskog lobija u odnosu 15 prema 1: ˝Naš je zadatak da odbranimo interes javnosti portiv korporativnog lobija. Jedna je stvar suprotstaviti se našem pozivu za veću zaštitu zdravlja građana i životne sredine, ali sasvim druga pokušaj da se u potpunosti izbacimo iz pregovaračkog procesa.˝ On nastavlja: ˝S obzirom na okolnosti, mislimo da bi trebali da nam se izvine.˝

Izveštaj je objavljen nedelju dana pre poslednjeg sastanka tehničke radne grupe koja treba da raspravlja o ažuriranoj verziji tzv. ‘BREF’ dokumenta o najboljim dostupnim tehnikama za industriju. On upoređuje ažurirani nacrt propisa za BREF Evropske komisje sa važećim propisom iz 2006.

Međutim, industrija i Evropska komisija tvrde da ažurirani dokument ne treba porediti sa postojećim jer prethodna verzija nije bila zakonski obavezujuća.

EEB tehnički ekspert Aliki Kriekouki, koji će učestvovati u pregovorima ove nedelje, kaža da je to “smešno”: ˝Potrošili smo godine na ´reviziju´ dokumenta i sada nam kažu da nije ispravno da upoređujemo novu ažuriranu verziju sa starom verzijom tog dokumenta. Za razliku od industrijskog lobija, naš jedini inters je poboljšanje ovih propisa kako bi omogućili najbolju moguću zaštitu ljudima širom Evrope. Kada se uradi revizija jednog ovakvog dokumenta koja je trajala više od 10 godina, ne mislimo da je nerealno da očekujemo više standarde koji su u skladu sa tehnološkim dostignućima.˝

Flekov e-mail takođe je kritikovao i deo izveštaja koji je ocenjivao učinak država članica EU koje su učestvovale u raspravama tehničke radne grupe, napisao je: ˝Nikada u svom životu nisma video nešto gluplje!!!˝.

Kriekouki je odgovorio: ˝Državljanima Mađarske, Hrvatske, Česke Republike, Španije, Bugarske, Finske, Malte, Slovače i Velike Britanije će verovatno biti zanimljivo da saznaju da su njihove državne delegacije bile sastavljene od ljudi koji rade u kompanijama koje upravljaju postrojenjima za spaljivanje otpada. Ne mislimo da je glupo da otkrijemo javnosti na koji se način industrija infiltrirala u ove pregovore i da poboljšamo transparentnost ovog visoko tehničkog procesa.˝

ESWET je odbio naš zahtev da daju svoj komentar pre objavljivanja ovog članka.

Autor teksta: Anton Lazarus

Izvor: META Magazin (EEB)